Scenery Car House

Hot Topics

Service Request Online

Do you have a Council related problem that requires attention?

Kerbside Collections

Week 2 begins Monday 5 December 2022


We Need To Talk

See the topics we're consulting on...

Tirohia Landfill Resource Consent

View information about this application.

New mining proposals

See more about the project

Council

Members:

  • Mayor Toby Adams (Chair)

  • Deputy Mayor Paul Milner (Deputy Chair)

  • All other elected members

Meetings are held on the last Wednesday of the month, at 9:00am.

Community Partnerships Committee 

Members:

  • Cr. Anne Marie Spicer (Chair)

  • Mayor Toby Adams (Deputy Chair)

  • All other elected members

Meetings are held bi-monthly (every second month) on the third to last Wednesday of the month, at 9:00am.

The purpose of the Community Partnerships Committee is to:

  • increase Council’s focus on community wellbeing opportunities and issues;
  • support the Council to facilitate effective community engagement and further Council relationships within Hauraki communities; and
  • create stronger linkages between citizens, local organisations and the Council.

Audit and Risk Committee 

Members:

  • Conall Buchanan (Independent Chair)
  • Mayor Toby Adams (Deputy Chair)
  • Deputy Mayor Paul Milner
  • Cr. Bhavesh Ranchhod
  • Cr. Josh Martyn
  • Cr. Stephen Crooymans

Meetings are held bi-monthly on the third to last Tuesday, at 9:00am.

The purpose of the Audit and Risk Committee is to enhance the effectiveness of the Hauraki District Council’s audit and risk processes by:

  • Seeking reasonable assurance that that Council has appropriate financial, health and safety, risk management and internal control systems in place.
  • Seeking reasonable assurance as to the integrity and reliability of the Council’s financial and non-financial reporting processes.
  • Providing a communications link between management, the Council and the external and internal auditors.
  • Promoting a culture of openness and continuous improvement.

Finance Committee

Members:

  • Cr. Bhavesh Ranchhod (Chair),
  • Deputy Mayor Paul Milner (Deputy Chair)
  • Mayor Toby Adams
  • Cr. Josh Martyn
  • Cr. Stephen Crooymans

Meetings are held bi-monthly on the third to last Tuesday, at 1:00pm.

The purpose of the Finance Committee is to support the Hauraki District Council carry out its duties regarding financial management, monitoring and reporting, by:

  • seeking reasonable assurance as to the integrity and reliability of the Council’s financial reporting
  • ensuring that the Council has appropriate financial policies in place.

Zero Carbon Promise and Waste Minimisation Committee 

Members:

  • Cr. Sarah Holmes (Chair)
  • Cr. Neil Gray (Deputy)
  • Deputy Mayor Paul Milner
  • Mayor Toby Adams
  • Cr. Anne-Marie Spicer
  • Cr. Josh Martyn

Meetings are held quarterly in the months of February, May, August and November, on the second to last Monday of the month, at 1:00pm.

To provide increased focus to the climate action and waste minimisation functions of the Council.

Planning Committee

Members:

  • Mayor Toby Adams (Chair)
  • Cr. Ray Broad (Deputy Chair)
  • Deputy Mayor Paul Milner
  • Cr. Austin Rattray
  • Cr. Josh Martyn
  • Cr. Neil Gray
  • Cr. Sarah Holmes

Meetings are held monthly, if required, on the third to last Monday of the month, at 9:00am.

This committee's role is to enable effective policy making with regard to the Resource Management Act 1991, including district plan changes and private plan changes. Oversee district and regional spatial planning / land-use planning, and the development of regulatory policy and bylaws.

District Licensing Committee 

Members:

  • Deputy Mayor Paul Milner (Chair)
  • Cr. Carole Daley(Deputy Co-Chairperson)
  • Cr. Rino Wilkinson (Deputy Co-Chairperson)
  • Five list members (to be appointed from the Council’s ‘list’ maintained under section 192 of the Sale and Supply of Alcohol Act 2012)*

Meetings are held as required on dates/times as determined by the Chair.

The Committee considers and determines all licence applications made under the Sale and Supply of Alcohol Act 2012 and can recommend to Council any recommendations for review of/or changes to the Local Alcohol Policy.

Regulatory Hearings Committee 

Members:

  • Deputy Mayor Paul Milner (Chair)
  • Cr. Austin Rattray (Deputy Chair)
  • Mayor Toby Adams
  • Cr. Anne Marie Spicer
  • Commissioners if required **

Meetings are held monthly if required, on the second to last or fourth to last Mondays in each month, at 9:00am

This committee is responsible for resource management and regulatory hearings. 

Adaptive Planning and Emergency Management Committee 

Members:

  • Deputy Mayor Paul Milner (Chair)
  • Cr. Phillip Buckthought (Deputy Chair)
  • Mayor Toby Adams
  • Cr. Anne Marie Spicer
  • Cr. Josh Martyn
  • Cr. Stephen Crooymans
  • Cr. Neil Gray
  • Cr. Austin Rattray
  • Cr. Sarah Holmes

Meetings are held quarterly in the months of February, May, August and November, on the third to last Wednesday of the month, at 1:00pm.

The Adaptive Planning and Emergency Management Committee provides governance and oversight of planning, community readiness, co-ordination, and delivery of the Civil Defence Emergency Management activities within the Hauraki District.


Drainage Committees

Western Plains Drainage District  

Area 1: Waitakaruru/Miranda - Michael Karl
Area 2: Pipiroa - Brian Keane
Area 3a: Rawerawe/Ngatea/Puhunga - Gavin Laurich
Area 3b: Rawerawe/Ngatea/Puhunga - Peter Johnstone
Area 4: Pouarua/Waikumete Brian Pirie (Deputy Chairperson)
Area 5: Kaihere/Torehape Patrick Leonard
Area 6: Patetonga/Mangawhero Peter Paterson and Ross Young
Area 7: Pouarua/Waikumete Brian Carter (Chairperson)
Councillors: Cr. Phillip Buckthought, Cr. Stephen Crooymans (alternate), Cr. Neil Gray (alternate)

Eastern Plains Drainage District 

Area 1: Kopuarahi/Orongo - Roger Hunter (Chairperson)
Area 2: Horahia - Richard Webster
Area 3a: Wharepoa - Andrew Green
Area 3b: Wharepoa - Ted Nicholson
Area 4a: Awaiti - Kevin Caddy
Area 4b: Awaiti - Peter Schouten
Area 5a: Netherton - Damon Coldicutt
Area 5b: Netherton - Kim Reid (Deputy Chair)
Councillors: Cr. Phillip Buckthought, Cr. Stephen Crooymans (alternate), Cr. Neil Gray (alternate)

Paeroa Rural Drainage District  

Area 1: Komata North - Terry Hamilton and Peter Casey (Deputy Chairperson)
Area 2: Opukeko - Vacant
Area 3: Tirohia/Rotokohu - Mike Peters (Chairperson) and Craig Zydenbos
Councillors: Cr. Phillip Buckthought, Cr. Stephen Crooymans (alternate), Cr. Neil Gray (alternate)

Taramaire Drainage District 

Area 1: Taramaire - Stephen Crooymans (Chairperson)
Area 1: Taramaire - Dennis Thompson (Deputy Chairperson)
Councillors: Cr. Phillip Buckthought, Cr. Stephen Crooymans (alternate), Cr. Neil Gray (alternate)


Co-Governance Committees

Tauwhare Koiora Reserve Co-Governance Committee
  • Cr. Phillip Buckthought as Council representative
  • John Tregidga as Council appointee
Ngāti Koi Domain Co-Governance Committee
  • Cr. Anne Marie Spicer as Council representative 
  • John Tregidga as Council appointee

Joint Committees/Working Parties and Other Council Committees

Wharekawa Coast Joint Working Party
  • Mayor Toby Adams (Co-Chair)
  • Cr. Phillip Buckthought
  • Cr. Sarah Homes
  • Up to 3 Waikato Regional Council Councillors (to be confirmed by WRC)
  • Up to 3 Waikato District Council Councillors (to be confirmed by WDC)
Waikato Civil Defence Emergency Management Group 
  • Cr. Phillip Buckthought 
Waikato Regional Transport Committee 
  • Cr. Phillip Buckthought (alternate Cr. Josh Martyn)
Regional Council Waihou-Piako Advisory Subcommittee
  • Cr. Phillip Buckthought (alternate Cr. Stephen Crooymans)
Hauraki Gulf Forum
  • Mayor Toby Adams (alternate Cr. Stephen Crooymans)
Appointments to external organisations
  • Creative NZ - Cr. Anne Marie Spicer and Cr. Jo Tilsley
  • Age Concern - Sarah Howell as Council appointee
Appointments to Community Committees – Plains Ward
  • Patetonga Hall - Cr. Phillip Buckthought
  • Kaihere Hall - Cr. Phillip Buckthought
  • Mangatarata Reserve - Cr. Stephen Crooymans
  • Waitakaruru Domain - Cr. Stephen Crooymans
  • Kopuarahi Hall – Cr. Neil Gray
  • Turua Reserve – Cr. Neil Gray
  • Kerepehi Hall and Domain – Cr Raymond Broad and Cr. Phillip Buckthought
  • Hugh Hayward Domain – Cr. Raymond Broad
  • Haurakian Charitable Trust – Cr. Neil Gray
Appointments to Community Committees – Paeroa Ward
  • Domain Users Group - Deputy Mayor Paul Milner and Cr. Rino Wilkinson

  • Rotokohu Sports Ground Management - Deputy Mayor Paul Milner and Cr. Carole Daley
  • Karangahake Mackaytown Reserve - Cr. Jo Tilsley
  • Netherton Reserve - Cr. Jo Tilsley
  • Centennial Park Trust Board - Cr. Carole Daley and Cr. Rino Wilkinson
  • Golden Cross Mine Community Consultative Group - Deputy Mayor Paul Milner
  • Paeroa Swimming Pool Users Group - Cr. Carole Daley and Cr. Jo Tilsley
  • Maritime Park - Cr. Carole Daley
Appointments to Community Committees – Waihi Ward
  • Waihi Arts Centre and Museum - Cr. Anne Marie Spicer and Cr. Sarah Holmes
  • Whiritoa Community Hall Management - Cr. Austin Rattray
  • Whiritoa Community Liaison - Cr. Austin Rattray
  • Waikino Liaison - Cr. Sarah Holmes
  • Golden Cross Mine Community Consultative Group - Cr. Anne Marie Spicer
  • Waitawheta Camp - Cr. Bhavesh Ranchhod
  • Waihi Community Forum - Cr. Anne Marie Spicer and Cr. Bhavesh Ranchhod
  • Sport ‘n’ Action Waihi Charitable Trust - Cr. Josh Martyn and Cr. Neil Gray