Scenery Car House

Hot Topics

Service Request Online

Do you have a Council related problem that requires attention?


Enviro Matters

Waste minimisation and climate change information

Kerbside Collections

Week 2 begins Monday 9 December 2019


We need to talk

Check out the issues we’re currently seeking feedback on and tell us what you think.

Committees and Sub-committees

Plains Ward Committee
Ross Harris (Chair)
Phillip Buckthought
Rodney Garrett
Ray Broad 
Paeroa Ward    

Carole Daley (Chair)
Paul Milner
Jo Tilsley
Rino Wilkinson

Waihi Ward

Anne Marie Spicer (Chair)
Duncan Smeaton
Paul Anderson
Sara-Ann Howell
Brian Gentil

Community Growth Committee

Ross Harris (Chair)
Deputy Chair to be determined by committee
Paul Milner
Paul Anderson
Mayor Toby Adams
Anne Marie Spicer
Ray Broad
David Taipari
Iwi representative

Audit and Risk Committee

Independent (Chair)
Paul Milner (Deputy Chair)
Ross Harris
Duncan Smeaton
Paul Milner
Carole Daley
Anne Marie Spicer
Mayor Toby Adams

Hearings and Judicial Committee

Paul Milner (Chair)
Anne Marie Spicer (Deputy Chair)
Mayor Toby Adams

Appointed Commissioners:
(to be confirmed)


Co-Governance Committees

Tauwhare Koiora Reserve Co-Governance Committee

Phillip Buckthought – Council representative
John Tregidga – Council appointee

Ngati Koi Domain Co-Governance Committee

Duncan Smeaton - Council representative
John Tregidga  - Council appointee

District Plan Committee

Mayor Toby Adams (Chair)
Paul Milner (Deputy Chair)
Ray Broad
Austin Rattray
Iwi representation

District Licensing Committee

Paul Milner (Chair)
Carole Daley (Deputy Chair)

    Committee List Members:
    Mary Carmine
    Denis Taylor
    John Goodman
    Brent Holmes
    Ross Murphy

Consultative Committee Water and Waste (to be formed if required)

Ross Harris (Chair)
Phillip Buckthought (Deputy Chair)
Duncan Smeaton
Iwi representation

Te Mana Whenua Forum (membership to be decided at time of formation)

Mayor Toby Adams (Chair)
Anne Marie Spicer (Alternate) Deputy Chair

Emergency Management Committee

Phillip Buckthought (Chair)
Mayor Toby Adams (Deputy Chair)
Paul Milner
Rodney Garrett
Duncan Smeaton
Iwi representative

Councillor Conduct Review Committee

Mayor Toby Adams (Chair)
Paul Milner (Deputy Chair)
Ross Harris
Anne Marie Spicer

 


Working Parties

Community Housing Working Party

Carole Daley (Chair)
Anne Marie Spicer (Deputy Chair)
Paul Milner
Ray Broad

Councillor Remuneration Working Party

Mayor Toby Adams (Chair)
Deputy Mayor Paul Milner (Deputy Chair)
Carole Daley
Ross Harris
Anne Marie Spicer

CEO Performance Assessment Working Party

Mayor Toby Adams (Chair)
Deputy Mayor Paul Milner (Deputy Chair)
Carole Daley
Ross Harris
Anne Marie Spicer

Councils Organisations Appointment Working Party

Mayor Toby Adams (Chair)
Deputy Mayor Paul Milner (Deputy Chair)
Carole Daley
Ross Harris
Anne Marie Spicer

Social Strategy Working Party

Anne Marie Spicer (Chair)
Jo Tilsley (Deputy Chair)
Mayor Toby Adams
Sara-Ann Howell

Property Sale and Purchase Working Party

Mayor Toby Adams (Chair)
Paul Milner (Deputy Chair)
Ray Broad
Ross Harris
Carole Daley

Kaiaua Coast Community Plan Joint Working Party

Mayor Toby Adams (Chair)
Ross Harris
Anne Marie Spicer
3 Waikato Regional Council Councillors (to be confirmed by WRC)
4 Iwi Representatives

Waste Minimisation Working Party

• Duncan Smeaton (Chair)
• Anne Marie Spicer
• Paul Milner
• Mayor Toby Adams
• Rodney Garrett


Council Portfolios

Policy Mayor Toby Adams
RMA and Regulatory Policy Paul Milner
Finance Carole Daley
Mayor Toby Adams
Property Ray Broad
Carole Daley
Water/Wastewater/Stormwater Ross Harris
Phillip Buckthought
Land Drainage and Flood Protection Phillip Buckthought
Rodney Garrett
Transportation Mayor Toby Adams
Phillip Buckthought
Community Facilities Anne Marie Spicer
Paul Milner
Community Recreation (Sport)  Rino Wilkinson
Sara Howell
Iwi  Mayor Toby Adams
Anne Marie Spicer
Waste Management

Duncan Smeaton
Rodney Garrett 

Community Growth Ross Harris
Mayor Toby Adams
Community Initiatives

Jo Tilsley 
Anne Marie Spicer

Emergency Management Phillip Buckthought
Mayor Toby Adams

 


Drainage Committees:

Western Plains Drainage District  
Area 1: Waitakaruru/Miranda  Harry van Eyk  
Area 2: Pipiroa Brian Keane
Area 3a: Rawerawe/Ngatea/Puhunga  Gavin Laurich
Area 3b: Rawerawe/Ngatea/Puhunga Peter Johnstone
Area 4: Pouarua/Waikumete Brian Pirie
Area 5: Kaihere/Torehape Patrick Leonard
Area 6: Patetonga/Mangawhero Peter Paterson and Ross Young
Area 7: Pouarua/Waikumete Brian Carter (Chairperson)
Councillor Phillip Buckthought (Alternate Rodney Garrett)
Eastern Plains Drainage District 
Area 1: Kopuarahi/Orongo   Roger Hunter (Chairperson) 
Area 2: Horahia Richard Webster
Area 3a: Wharepoa Andrew Green 
Area 3b: Wharepoa Ted Nicholson
Area 4a: Awaiti Kevin Caddy 
Area 4b: Awaiti Peter Schouten
Area 5a: Netherton (vacant)
Area 5b: Netherton Kim Reid 
Councillor Phillip Buckthought (Alternate Rodney Garrett)
 Paeroa Rural Drainage District  
Area 1: Komata North  Kyle Morrison and Peter Casey
Area 2: Opukeko Vacant
Area 3: Tirohia/Rotokohu  Mike Peters (Chairperson) and Kevin Gillingham 
Councillor Phillip Buckthought (Alternate Rodney Garrett)
(Interim) Taramaire Drainage District  
  Membership to be confirmed following District Drainage Elections to be held in March 2020.
Councillor Phillip Buckthought (Alternate Rodney Garrett)

Representatives to Committees

Consultative Water & Wastes Committee

(to be determined)

Te Mana Whenua Forum Mo Te Rohe o Te Kaunihera Hauraki Committee

(to be determined)


Councillor Appointments 

Creative NZ      Anne Marie Spicer (Alternate Jo Tilsley)
Regional Land Transport Committee Mayor Toby Adams (Alternate Phillip Buckthought)
Regional Council Waihou Valley Scheme and Piako River Scheme Liaison Committee Phillip Buckthought (Alternate Ross Harris)
Hauraki Gulf Forum  Anne Marie Spicer (Alternate Phillip Buckthought)
Joint Golden Cross Mine Closure Committee (with Waikato Regional Council) Mayor Toby Adams (Alternate Duncan Smeaton)
Waikato CDEM Group Joint Committee Phillip Buckthought (Alternate Mayor Toby Adams)
Waikato Plan Joint Committee (to be determined) 
Agewise (to be determined)

 

Appointments to Community Committees - Plains Ward 
Patetonga Reserve Committee Ross Harris
Kaihere Reserve Committee Ross Harris
Mangatarata Reserve Committee Ross Harris
Waitakaruru Reserve Committee  Ray Broad
Kaiaua Ratepayers Committee Rodney Garrett
Kopuarahi Hall Phillip Buckthought
Turua Reserve Committee Phillip Buckthought
Kerepehi Hall/Domain Committee Rodney Garrett
Hugh Hayward Domain Committee Ross Harris
Haurakian Charitable Trust Neil Gray 
Appointments to Community Committees - Paeroa Ward 
Domain Users Group Paul Milner/Rino Wilkinson
Rotokohu Sports Ground Mgmt Committee Paul Milner/Carole Daley
Karangahake Mackaytown Reserve Committee Jo Tilsley
Netherton Reserve Committee Jo Tilsley
Centennial Park Trust Board Carole Daley/Rino Wilkinson
Golden Cross Mine Community Consultative Group Paul Milner
Positive Paeroa Inc. Ross Harris
Paeroa Swimming Pool Users Group Carole Daley/Jo Tilsley
Maritime Park Carole Daley

Appointments to Community Committees - Waihi Ward 

Waihi Arts Centre and Museum Austin RattrayAnne Marie Spicer
Whiritoa Community Hall Management Committee Sara-Ann Howell
Whiritoa Community Liaison Committee Sara-Ann Howell 
Waikino Liaison Committee Brian Gentil
Golden Cross Mine Community Consultative Group Duncan Smeaton
Go Waihi Inc. Ross Harris
Waitawheta Camp Duncan Smeaton
Waihi Community Forum Anne Marie Spicer and Paul Anderson
Sport ‘n’ Action Waihi Charitable Trust Anne Marie Spicer and Paul Anderson